Ana Bogdan s-a oprit în primul tur la Cincinnati

Accesați link-ul pentru o galerie foto exclusivă realizată pentru www.OpenTenis.ro de Neal Trousdale.

15.08.2018 08:43, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Jucătoarea română Ana Bogdan (78 WTA, venită din calificări), a fost învinsă în prima rundă la Western & Southern Open (Cincinnati, Ohio, Statele Unite, 2.874.299 de dolari premii la feminin şi 6.335.970 la masculin) de rusoaica Ekaterina Makarova (49 WTA) cu 6-3, 6-2. În primul set al meciului care a durat 62 de minute, sportiva născută în Sinaia şi-a cedat serviciul la 1-2, dar a realizat break la 2-4. În game-ul imediat următor Makarova a câştigat pe serviciul adversarei, după care Ana a condus cu 40-0, beneficiind de trei ocazii să se apropie la 4-5. Le-a ratat pe toate, după care Ekaterina a convertit în punct prima minge de set. În setul secund, Bogdan şi-a cedat serviciul la 1-1 şi 2-4, nu şi-a procurat nicio minge de break, iar Makarova a pus capăt confruntării cu un break alb. a fost al doilea duel direct în două săptămâni, după ce Ana se impusese în primul tur la Citi Open cu 7-6 (2), 6-3, turneu la care rusoaica era deţinătoarea trofeului.

Pentru a ajunge să joace pe tabloul principal la Cincinnati, Ana le-a înins în calificări cu 6-2, 7-6 (8) pe Monica Niculescu şi cu 6-3, 6-2 pe Donna Vekić (Croaţia).

Citeşte mai multe despre: ana bogdan, Western & Southern Open, Cincinnati, wta, Statele Unite ale Americii