A doua finală WTA a carierei, pentru patricia Maria Ţig

Accesați link-ul pentru o galerie foto exclusivă realizată pentru www.OpenTenis.ro de Dumitru Constantin.

21.07.2019 03:06, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Jucătoarea Patricia Ţig (clasament protejat, venită din calificări), singura româncă rămasă în competiţie, s-a calificat în finală la BRD Bucharest Open (25.000 de dolari premii totale), turneu care se desfăşoară la Arenele BNR. Ea a învins-o în penultimul act pe germanca Laura Siegemund (77 WTA, cs 6) cu 6-3, 6-1. Ţig este a treia jucătoare română care joacă finala după Simona Halep în 2014 şi 2016 şi Irina-Camelia Begu în 2017, ambele câştigând de fiecare dată trofeul. Totodată, aceasta este a doua finală din cariera jucătoarei române după cea din 2015 de la Baku, unde era învinsă de sportiva rusă Margarita Gasparian (6-3, 5-7, 6-0). Ţig a reuşit a şaptea victorie consecutivă la turneului bucureştean şi a obţinut primul succes în faţa lui Siegemund, după ce germanca se impusese, de fiecare dată în 2016, în primul tur la Charleston cu 4-6, 6-3, 6-3 şi tot în primul tur, la US Open, cu 3-6, 6-3, 6-2.

„Nu a fost chiar un meci uşor. Uneori aparenţele înşeală. Am mai jucat cu Laura de două ori. Şi acum a fost un meci destul de greu, fizic şi mental. Din fericire pentru mine am reuşit să rămân foarte calmă de-a lungul meciului şi cred că poate din cauza asta a părut foarte uşor. Ştiam că dacă o să fac tot ce trebuie că va veni şi victoria. A fost la final un moment foarte emoţionant pentru mine. Nu mi s-a mai întâmplat să plâng pe teren sau alte chestii de genul ăsta. Pur şi simplu a fost totul foarte emoţionant, a fost o bucurie imensă pentru mine şi cred că de aceea am izbucnit în lacrimi. Să câştig aici ar fi un pas înainte, ar fi ca o eliberare. Am mai jucat o finală în carieră, pe care am pierdut-o. Ar fi un lucru pozitiv şi foarte frumos să câştig acum. Iar pentru turneu şi pentru românii care ne susţin în fiecare zi cred că ar fi la fel de frumos”, a spus Ţig într-o conferinţă de presă.

„Din păcate pentru mine, simt că am evoluat ca jucătoare numai după ce am devenit mamă. Nu am învăţat prea multe în prima parte a carierei, chiar mai deloc. Încerc foarte mult să fiu mai umilă, mai docilă şi recunoscătoare pentru ce primesc şi am primit de-a lungul anilor. Cred că într-o oarecare măsură maturitatea pe care am simţit-o o dată ce am devenit mamă m-a ajutat foarte mult în perioada aceasta. Văd lucrurile altfel, sunt mult mai calmă, mai relaxată, ştiu că viaţa nu se termină cu pierderea unui meci. Vreau să joc cât pot de bine, chiar dacă pare ceva mecanic. Să iau meci cu meci, să încerc să găsesc soluţii de a reveni în meci şi de a câştiga... pentru mine ăsta e obiectivul. Şi nu dacă o să câştig finala ce o să fie, sau dacă pierd finala ce o să fie... Sau dacă pierd în primul tur la următorul turneu o să fie tragedie... Nu, pur şi simplu o să fac tot ce ţine de mine şi sper să fie bine", a adăugat ea. „Pe Rybakina am văzut-o puţin în meciurile trecute, ştiu că dă foarte tare în minge. Are un serviciu foarte puternic şi un clasament bun... O să îmi fac împreună cu Răzvan (n.r. – antrenorul Răzvan Sabău) un plan pentru finală”, a mai spus ea.

Elena Rybakina din Kazahstan (106 WTA) este adversara Patriciei în ultimul act, după ce a trecut cu 6-3, 6-2 de italianca Martina Di Giuseppe (211 WTA, venită din calificări). Meciul a durat efectiv o oră şi trei minute, dar a fost întrerupt din cauza ploii. Pentru jucătoarea kazahă va fi prima finală a carierei în circuitul WTA. În acest an, ea a jucat patru finale de turnee ITF (a pierdut la Playford în Australia şi s-a impus la Launceston în Australia, la Moscova şi Kazan, ambele în Rusia), a ajuns în sferturi la Istanbul (Turcia, WTA şi în semifinale la Hertogenbosch (Olanda, WTA), iar la turneele de Mare Şlem a fost eliminată în primul tur al calificărilor la Australian Open, în primul tur la Roland Garros după ce a trecut de calificări şi în turul 3 „preliminar” la Wimbledon.

Programul de duminică este următorul:

Terenul Central (14:30)

finala de dublu, de la ora 14.30, Jaqueline Adina Cristian, Elena Gabriela Ruse (ambele România) - Viktória Kužmová, Kristýna Plíšková (Slovacia, Cehia; cs 4)

finala de simplu, nu înainte de ora 17.00, Patricia Maria Ţig (clasament protejat; venită din calificări) - Elena Rybakina (Kazahstan, 106 WTA)

Citeşte mai multe despre: BRD Bucharest Open, arenele bnr, Patricia Maria Tig, wta, Bucureşti, România, Laura Siegemund