45 de minute pentru cea mai clară victorie la French Open

Accesaţi link-ul pentru o galerie foto exclusivă realizată pentru www.OpenTenis.ro de Neal Trousdale.

04.06.2019 12:40, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (3 WTA, cs 3) a reuşit cea mai clară victorie a sa la French Open (42.661.000 de euro premii totale), al doilea de Mare Şlem al anului, ce se dispută pe terenurile din coplexul sportiv Roland Garros, 6-1, 6-0 cu poloneza Iga Swiatek (104 WTA) în optimi, după 45 de minute. Cele mai categorice succese ale româncei la Paris s-au consemnat în 2014, când se impunea în primul tur în faţa rusoaicei Alisa Kleibanova, cu 6-0, 6-2, în 2016, când dispunea tot în runda de debut de japoneza Nao Hibino cu 6-2, 6-0, şi în 2017, când o învingea pe spaniola Carla Suarez Navarro în optimi cu 6-1, 6-1.

Totodată, Halep şi-a egalat cea mai categorică victorie la un Mare Şlem, reuşită în 2013, în turul 3 la US Open, 6-1, 6-0 cu rusoaica Maria Kirilenko, repetată în 2014, la Australian Open, în primul tur, 6-0, 6-1, tot cu o poloneza Katarzyna Piter. Cel mai clar succes al Simonei la Wimbledon s-a înregistrat în 2016, când câştiga cu 6-1, 6-1 în faţa italiencei Francesca Schiavone, în turul 2.

Se poate spune că în meciul cu Iga, Simona a cedat la modul propriu un game, deoarece la 5-0 a avut 30-15 pe propriul serviciu, dar până la urmă adversara a realizat break. „După acest meci, sunt lucruri de făcut, a fost un joc bun. E foarte puternică, am făcut un joc bun. Primesc multă energie când joc în faţa unui public aşa de frumos. Deci, «Merci beaucoup à tous» (n.r. - Mulţumesc foarte mult tuturor)! Mă simt bine pe teren, nu mă stresez în legătură cu rezultatul. Sunt din nou în săptămâna a doua aici, aşa că tot ce vine de acum este ca un bonus. O să îmi joc şansa la fiecare meci şi vom vedea ce se va întâmpla”, a declarat numărul 3 WTA, la finalul meciului.

Adversara româncei în sferturi este americanca Amanda Anisimova (51 WTA), care a dispus cu 6-3, 6-0 de spaniola Aliona Bolşova Zadoinov (137 WTA, venită din calificări). Pentru Anisimova va fi primul sfert de finală la un turneu de Mare Şlem.

Citeşte mai multe despre: Simona Halep, grand slam, wta, Roland Garros, Franţa, French Open