Daca poloneza va castiga doar un set contra Kvitovei va urca in semifinala (cred ca toata lumea o doreste acolo), iar daca nu va reusi, va fi doar pentru ca fiind cea mai firava, jucand accidentata si mai ales avand in spate doua meciuri lungi si crancene, ar putea ceda fizic.
Indiferent ce se va intampla, Agnieszka a aratat lumii intregi ca ea joaca un altfel de tenis. Este de o inteligenta clar mai inalta decat a altora dintre fetele din varf, avand o anticipatie si o liniste interioara care ii dau dreptul sa para peste tot, plutind pe teren, nu emana nici forta fizica si nici crispare, doar intelegerea extraordinara a acestui joc sportiv, care se cheama tenis.
In meciul cu Zvonareva revine dupa ce a fost condusa in decisiv, salveaza 4 mingi de meci, face break-ul final si incheie in stil de mare campioana, autoritara prin mental si nu altfel. Sala era in picioare la nenumaratele sale ispravi de mare bravura, scotand mingi ce pareau imposibile, puncteaza, nu pentru ca Vera ar fi gresit prea mult ci pentru ca ea a fost peste tot si cand parea de necrezut, s-a aparat agresiv si a stiut chiar inaintea adversarei unde va veni mingea... Uluiala rusoaicei a fost greu disimulata, spectatorii entuziasmati de jocul oferit, in fine, o placere imensa pe care ne-am procurat-o si noi, cei care in fata televizoarelor am palpitat pentru ea.
Agnieszka gandeste pe teren cu o rapiditate artificiala, desi este doar un om. Ea stie ce va face adversara, stie cum va raspunde, stie apoi unde va reveni mingea si cum va putea sa preia initiativa, iar loviturile sale decisive sunt "sah-mat" si nu devastatoare. Ea poseda frumusetea naturala a miscarii, a tenisului jucat si mangaie usor inima spectatorilor. Ea nu a crescut cat pomul, nici nu si-a aplicat muschi masculini, a fost nascuta cu ceva circumvolutiuni in plus, de sahista, care fac cinste familiei sale.
Hai Agnieszka!, iti dorim forta si astazi, si mereu cand te vom revedea, luciditate mai multa oricum nu se poate, calm mai imperturbabil nu se poate, naturalete in plus nu este de unde, finete si gingasie, nici macar la sora mai blonda nu gasim, nimic nu iti mai putem dori, fiindca si asa, genialitatea este doar una si nu are superlative.
Iti multumim ca ai venit in lumea noastra!!
Florin Ghidirmic
Foto: Bulent Kilic/AFP/Getty Images







Daca ai deja cont, poti sa te autentifici pentru a comenta mai simplu!
Fii primul care lasa un comentariu!