Nu am avut parte de un meci intre romance in sferturi fiindca cehoaica Hradecka a invins-o pe Alexandra Cadantu cu 6-3, 6-4. Monica Niculescu si-a "razbunat" colega si i-a administrat o corectie scurta, cu 6-4, 6-4.
Monica a inceput puternic meciul si avea deja un break la 2-1, pe care l-a conservat pana la final. La 5-4 pentru ea, a servit pentru set si a intors ghemul de la 0-30, inchizand setul cu 6-4. A fost o dovada de soliditate in joc, ne mai permitand adversarei sa o egaleze, cum s-a intamplat in meciurile precedente.
Setul al doilea a fost asemanator cu primul, doar ca si-a cedat o data serviciul, castigand insa pe al adversarei de doua ori. In intreaga partida a oferit doar 2 mingi de break, ea adunand in dreptul ei nu mai putin de 10, ceea ce denota ca a stapanit meciul avand mereu initiativa. Primul serviciu nu a prea mers, reusind sa puncteze abia in jumatate din mingile puse in joc, in schimb a returnat foarte bine, in special pe serviciul al doilea al cehoaicei.
Victoria este importanta fiindca Lucie Hradecka este locul 51 si experienta ei este mare la acest nivel.
Ii dorim Monicai multa inspiratie astazi, pentru a face pasul in prima ei finala, pentru a mai aduna puncte peste cele 130 deja acontate.
In celalta semifinala se intalnesc bielorusa Victoria Azarenka, favorita 1 a turneului si germanca Julia Goerges.
Florin Ghidirmic
Foto: Neal Trousdale







Daca ai deja cont, poti sa te autentifici pentru a comenta mai simplu!
Fii primul care lasa un comentariu!