Fara tipete si schimonoseli care uratesc nu numai feminitatea, in general, dar contrazic insasi spiritul intrecerii sportive, Simona pare a-si vedea de joc, cu ambitia si tenacitatea unui ciclist de pluton caruia putini i-ar banui sau credita intentii si, mai ales sanse de evadare.
Meciul de aseara de la Moscova ne-a dezvaluit, dincolo de calitatile sportive, un caracter ce parea a fi monopolul altor natiuni: calm, incredere, tenacitate.
La 6-3 si 4-2 (cu doua break-uri) pentru Nadia Petrova, Eurosport a intrerupt transmisia din motive tehnice. Probabil multi spectatori care ezitau intre tenis si fotbal, au rasuflat usurati: Simona nu mai are nici o sansa si putem trece pe Dolce pentru Romania-Olanda!
News-urile de dimineata ne-au adus - cel putin unora dintre noi - o compensatie neasteptata pentru acel "1-4" din intalnirea cu Olanda: SIMONA HALEP A CASTIGAT CU 3-6, 7-5, 7-5!!!
Cum s-au desfasurat lucrurile nu stim, "gratie" defectiunii Eurosport, dar nici nu este important: Simona a obtinut deja multe victorii, chiar si in fata Nadiei Petrova si acest lucru, laudabil nu este neaparat si remarcabil!
Remarcabila este revenirea impotriva tuturor aparentelor si a probabilului disconfort fizic (vezi bandajele ambilor genunchi), anuntand - o speram din toata inima - impreuna cu meciul decisiv sustinut de Victor Crivoi cu Finlanda, o schimbare de atitudine ce nu poate fi decat benefica nu doar jucatorilor in cauza cat si celor ce, impresionati si entuziasmati de ceea ce au vazut, vor face imposibilul spre a-i urma.
Mult succes, Simona! Esti un om deosebit!
L.M.
Foto: www.kremlincup.ru







Daca ai deja cont, poti sa te autentifici pentru a comenta mai simplu!
Ghidirmic
17.10.2012, 19:28
Frumos articolul, dar mai cu seama "adevarat"!Simo este o jucatoare pe care eu am numit-o discreta si pentru ca nu este prea volubila si fiindca nu are mediatizarea pe care o merita: uneori trece neobservata.In ea traieste o mare campioana, fiindca trasaturile de caracter care sunt definitorii pentru un supersportiv sunt definitorii.Asocierea cu Tomai este benefica amandurora si chiar daca uneori a mai ezitat , Simona este pe drumul suitor al celebritatii.O campioana de juniori la RG nu poate decat sa ajunga in top 10, cat de curand! Nimic nu o va putea opri!