Olanda - Romania: umilinta inchipuita de infatuarea reala...

Presa nu a considerat necesar sa acorde atentie sau respect meciului de Cupa Davis Romania-Olanda. Totusi, putinele referiri si declaratiile unor reprezentanti ai acestui sport au fost dominate de o caracterizare nedemna si nedreapta: umilinta!

15.04.2012 22:30, de , 5 comentarii , Galerie Foto

Olanda - Romania: umilinta inchipuita de infatuarea reala...

A fost oare umilitoare participarea Romaniei la meciul respectiv? Poate doar in formularea unor raspunsuri diplomatice privind neparticiparea unui Hanescu sau Tecau (ceilalti fiind la fel de cunoscuti ca si cei care au fost titularizati!) pentru a masca rusinea unei atitudini...


Ziua a doua a intalnirii a dat ceva emotii lui Pavel & Co.: cat pe-aici ca dublul Mergea - Daescu sa fructifice una din cele doua mingi de meci pe care le-a avut!  Ratarea celor doua ocazii le-a luat insa piatra de pe inima, permitand exprimarea fara rezerve a unei vaicareli despre umilirea tenisului romanesc si despre iresponsabilitatea Ruxandrei Dragomir!

Noi credem ca reprezentantii nostri merita tot respectul nostru pentru entuziasmul si daruirea cu care au raspuns unei provocari oferite de o atitudine infatuata care nu se armonizeaza cu albul simbolic al acestui sport.

In semn de respect si multumire, ii mentionam:
Florin Mergea  27 ani / locul 244 ATP (dublu);
Petru Alexandru Luncanu 23/437;
Andrei Daescu 23/685;
Darius Niculae Bragusi 18/940;
Alexandru Vasile Ghilea 18/1128;
Teodor Nicolae Marin 19/1418;
Ciprian Porumb - capitan nejucator.

Poate cineva declara cu 100% certitudine ca Pavel, Hanescu, Copil sau Crivoi - in prezent luptand din greu in calificarile unor turnee modeste -  ar fi zdrobit echipa olandeza? Sau ca ar fi castigat macar cu 3-2?

Peste putin timp, le vom putea admira prestatiile la Bucuresti: dupa continutul declaratiilor dinaintea meciului cu Olanda (si de dupa!) suntem siguri ca vom avea doua semifinale romanesti! Dupa aceasta - aproape sigura performanta - evident ca Ruxandra Dragomir va restitui bastonul de... capitan lui Andrei Pavel, FRT ramanand doar sa asigure conditii pentru desfasurarea finalei Cupei Davis la Bucuresti si sa inchirieze o vitrina intr-un mall pentru expunerea trofeului!

Daca ipoteza de mai sus pare putin sau deloc credibila, ramane ca FRT sa persiste intr-o verticalitate "rara avis" in spatiul carpato-dunarean si sa decida suspendarea pe viata a "revolutionarilor" de la participari in Cupa Davis, a dreptului de a fi ales in structurile sale si interzicerea accesului gratuit la bazele sale de pregatire.

Iar pentru meciul urmator, sa ne reprezinte tot echipa ce a jucat in Olanda sau altii asemenea jucatorilor in cauza, pentru care culorile tarii nu trebuie distinse printre nuantele bancnotelor euro.


Gheorghe SUTESCU


Galerie Foto


Comentarii

Adriana

22.04.2012, 10:03

Mare pacat ca s-au oferit doar 3 WC.Ar fi meritat si Nastase si Pavel.Sunt absolut sigura ca ar fi adunat mai multi spectatori .Dar sa-i uram succes lui Moraru , poate vom avea un castigator roman anul acesta !

Cupadavis

22.04.2012, 00:26

Jenant! Moraru, pe tabloul principal in anul 2012 la un ATP cu WC? Adica antrenorul unui alt WC? Sa fie noua formula de Cupa Davis a lui Tiriac si Nastase? Jenant!

Gs

21.04.2012, 09:15

Culorile drapelului nu se fredoneaza, ele chiar exista, doar ca au fost atat de mult banalizate de ironia si complexul de superioritate specifice subculturii incat nu se mai vad din cauza culorilor lui Becali sau al agesivitatii spectrale gen PRO TV... Aplicand teoria matematica a reducerii la absurd, as putea totusi paria ca in cazul unui conflict militar - evident de neconceput astazi - personajele despre care vorbim ar refuza executarea ordinului de mobilizare fie pentru ca au cetatenie si proprietati in strainatate care nu le permit sa lipseasca mai mult de o saptamana sau ca au deja angajamente contractuale pentru un turneu la Ushuaia sau ca ar veni, cu conditia ca Andrei Pavel sa fie ministrul apararii nationale... Nu am nici o indoiala ca aceleasi caracter nu ar fi avut timp nici sa participe la Marea Adunare de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918 pentru a nu lipsi de la un antrenament sau un masaj... Intr-o societate democratica si intr-o situatie evident nu de importanta celei din exemplul reducerii la absurd, fiecare are dreptul de a se comporta asa cum ii cere propriul interes. Totusi atunci cand propriul interes este de un egocentrism detestabil, trebuie sa existe o reactie a societatii care sa puna lucrurile la punct,, ceea ce de fapt am sugerat FRT... By the way, de ce nu l-a invins Hanescu pe olandezul Haase la Monte Carlo? Oare pentru ca nu l-a avut pe Pavel alaturi?! De ce l-ar fi zdrobit in Olanda ? Pentru ca l-ar fi avut pe Pavel alaturi? Despre ATP -ul bucurestean, intr-un editorial viitor...

Misu

20.04.2012, 20:01

Tot fredonezi culorile drapelului dar cum explici ca din "90 incoace avem turneu ATP de avengura si la fete unde chiar avem valoare nu avem nimic?

Ady

17.04.2012, 09:17

Domnule draga,in sport nu poti fi umilit,poti doar sa pierzi sau sa cistigi.Olanda a trecut, vine Finlanda. Si nu e usor nici cu Findlanda.Poti dumneata sa garantezi ca vom cistiga un set cu Fidlanda? Si asa mai departe..perspectivele sunt ingrijoratoare!