O decizie care impune reactii adecvate

"Cupa Davis" nu are nimic in comun cu turneele de tenis, indiferent cine le organizeaza si in ce scop. Este o competitie pe natiuni, initiata din dragoste pentru sport si nu din interese financiare. Participarea este si trebuie inteleasa atat ca o onoare deosebita cat si ca o mare raspundere.

02.04.2012 21:19, de , 15 comentarii

O decizie care impune reactii adecvate

Cui ii revine onoarea?

Evident, tarii participante, adica ROMANIEI, in cazul nostru. Onorabilitatea este consecinta simplei participari si conditionata de seriozitatea si devotamentul demonstrate cu aceasta ocazie. Rezultatul, daca a fost obtinut facand tot ceea ce este posibil pentru victorie, nu poate fi decat tot onorabil la randul sau, neexistand in acest caz infrangeri rusinoase...

Aceasta onorabilitate se rasfrange, evident, asupra participantilor: jucatori, capitan nejucator, antrenori, corp tehnic, arbitrii, copii de mingi, reprezentanti federatie, spectatori. Cu o conditie: sa doreasca victoria si sa lupte cu devotament pentru ea.

Cui ii revine raspunderea?

In primul rand capitanului nejucator, care ar trebui sa inoculeze sportivitate, ambitie, corectitudine, devotament, etc. celor ce ar trebui sa intre in teren. In mod expres am limitat rolul capitanului nejucator la cele de mai sus, considerand ca, din punct de vedere tehnic nu poate face mare lucru in cele cateva zile de pregatire comuna.

In al doilea rand, jucatorilor. Devotamentul pentru culorile tarii si onoarea de a lupta pentru acestea trebuie demonstrate, nu declamate. Cat de penibil este sa invoci oboseala pentru a masca frica de a pierde in fata lui Berdych sau pretentia de a pierde, dar de a fi platit generos pentru aceasta! Nu cred ca trebuie sa fii platit ca sa pierzi la Berdych si nici nu cred ca este vreo rusine o infrangere in fata sa.

In al treilea rand, Federatia.

Participarea la Cupa Davis este o datorie la care trebuie raspuns neconditionat. Daca lipsa de caracter sau pretentiile financiare primeaza, Federatia trebuie sa intervina drastic, cu masuri exemplare.

Cupa Davis -  atunci cand sansele de a o castiga sunt practic inexistente - trebuie sa fie un "wild card" de grup care sa permita unor jucatori cu potential estimat si neconfirmat sa intalneasca adversari  valorosi, capatand incredere si experienta.

Decizia jucatorilor nostri considerati titulari de a nu juca contra Olandei este bine venita. Mediocritatea confirmata ani de-a randul trebuie sa lase loc sperantelor, al caror clasament de "plus 40" inseamna de fapt viitor, sperante potential.

(Surprinzatoare si dezolanta este "solidaritatea" lui Tecau, singurul jucator cu adevarat valoros si ale carui interviuri de pana acum pareau a dezvalui un caracter frumos...).

Meciul, evident se va juca.

Totusi, adevarata provocare nu este pentru cei care vor intra in teren si care, in mod sigur nu vor rata sansa de a fi desemnati reprezentantii Romaniei, ci pentru Ruxandra Dragomir.

Trecerea cu vederea a acestei atitudini daunatoare si grava, cu valoare de precedent, ar insemna ratarea reformei, reale dar destul de putin vizibila marelui public, pe care si-a asumat-o si in oarecare masura au realizat-o Ruxandra Dragomir si echipa pe care o coordoneaza.

Decizia nu este de loc dificila, practic neexistand decat o singura varianta, reducand la zero probabilitatea repetarii gestului componentilor echipei: suspendarea pe viata a jucatorilor respectivi si a capitanului nejucator in ceea ce priveste participarea la "Cupa Davis". In plus, interzicerea - pe aceeasi perioada a accesului la facilitatile de pregatire, tratament, etc. ale Federatiei - altfel decat contra cost.

Nu in ultimul rand, interzicerea candidaturilor si participarilor de orice fel in cadrul aparatului Federatiei Romane de Tenis?

Credeti ca se va face gaura in cer ?!

In mod sigur, nu. Dar, la fel de sigur, nu se va mai repeta.


Gheorghe SUTESCU


Comentarii

Doru

11.04.2012, 01:55

Onoare si raspundere ? Oare mai exista in aceasta tara? Daca exista sunt insesizabile si bineinteles ca rezultatul Cupei Davis reflecta starea natiunii Romanesti.

Doru

11.04.2012, 01:52

Incepe sa se vada si in tenis situatia proasta in care se afla Romania si capacitatea Romaniei de a duce mai departe ceva ce cu greu s-a putut distruge - tenisul - singura metoda de a mai putea civiliza viitorii oameni ai acestei tari (copii) , una din metodele de a te simti bine - fizic, o metoda se te face bine prin practicarea sportului, o metoda de a intretine satarea de sanatate , o metoda de a ridica IQ practicantilor , o metoda de destresare - de relaxare mentala, o metoda de evadare din viata de proasta calitate pe care o ducem in Romania. Incet incet vom fi transformati efectiv in dejectii ale Europei.

Mircea

05.04.2012, 20:02

Pavel insusi era cel care ar fi trebuit sa-i convinga sa joace!

Cupadavis

05.04.2012, 12:14

Andrei Pavel ar fi putut pune interesul tarii inaintea intereselor personale ale celor ce il inconjoara. Nu am vazut un strigat de lupta pentru tara, doar o lamentare puerila de tipul "dupa mine potopul". Nimeni nu joaca pentru un mare jucator, dar un mare jucator joaca mereu pentru restul. Asta a facut mereu Andrei, dar vremurile s-au schimbat ... un capitan ramane mereu un capitan, dar asta a omis Andrei. Atentie si la vicepresedintele Cosac; din umbra, a acceptat boicotul jucatorilor ce primesc un salariu din banii dati de Romania pentru a nu juca pentru Romania; oare Romania nu are nimic de spus? Macar de ochii prostimii Dinamo poate raspunde; pardon, George Cosac.

Ady

05.04.2012, 09:31

Nu intreba ce face tara pentru tine ci ce faci tu pentru ea. In loc sa raspundeti la intrebarea asta toti cei care scriu aici se preocupa de ce fac altii pentru tara lor.

Adriana

03.04.2012, 20:28

Se poate face comparatie intre jucatorii nostri de tenis care refuza sa joace meciul de Cupa Davis pe de o parte si Boris Becker,Borg sau Federer pe de alta parte ? Este o gluma,nu ? Care este legatura dintre "statutul" FRT, Ruxandra si refuzul jucatorilor de a participa la Cupa Davis ? Nu-i obliga nimeni sa joace.

Mihai Rusu

03.04.2012, 17:38

Este o greseala de interpretare referitoare la pedepsirea titularilor de Cupa Davis; in lipsa unui angajament scris, ei nu pot fi obligati sa joace Cupa Davis doar din "patriotism". Luati exemplele lui Boris Becker, McEnroe, Borg si mai nou Federer, care nu au jucat si totusi sunt respectati. Cit privesc reformele Ruxandrei, am mari retineri cind "vad" statutul, stilul de "lucru" si rolul "yesmanilor" fata de opozitie.

Nutifanroger

03.04.2012, 10:07

parerea mea, scurta si la obiect: sa le fie rusine celor care nu vin, in semn de protest si mult succes celor care vor juca, sunt sigura ca se vor achita bine de aceasta misiune putin ingrata pentru ei

Gorcea Corneliu

03.04.2012, 10:07

MASURA LUATA DE FEDERATIE ESTE SINGURA CARE NE POATE RELANSA SI IN ACEST SPORT.CU FITE SI CU MOFTURI GEN ILIE NASTASE NE-AM PRABUSIT.DATI CREDIT TINERILOR

Wall-t

03.04.2012, 08:37

Buna. Nu sunt decat un amator in jocul de tenis, dar iubesc acest sport, si, evident, visez la rezultate cat mai frumoase pentru sportivii romani. In terorie, articolul Dvs. suna perfect. Cu practica, asa cum se intampla de obicei la noi romanii, e putintel mai complicat. Andrei Pavel e un mare sportiv si un patriot adevarat. Sper ca nu trebuie sa argumentez aceasta afirmatie... Cine nu e de acord, poate sa se opreasca aici. Indiferent de rezultatele obtinute in calitate de capitan al echipei de cupa Davis, modul in care a fost inlaturat este jenant, si face de rusine conducerea FRT. Solidarizarea jucatorilor cu Pavel este onoranta pentru ei, si pentru noi toti - sunt atat de putine cazuri in care cineva face ceva concret impotriva nedreptatilor de care ne lovim zi de zi, incat culmea, am ajuns sa ni se para anormala o astfel de reactie. Pentru cine nu stie - http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/tenis/sport-tenis-cupa_davis_0_673132793.html - aceasta e motivatia lor, si personal subscriu la ideile lor. Asa ca sper ca cei din FRF sa aibe puterea sa-si schimbe mentalitatea, sa fie mai transparenti si mai fair-play in decizii... Numai bine!

Ady

03.04.2012, 08:26

Si Irina Spirlea a refuzat sa joace in echipa de Fed Cup la un moment dat si a ajuns capitanul echipei. Sigur Dragomir stie treba asta. Cind n-ai valoare incepi si vorbesti de caracter.

Aurel Vasile

02.04.2012, 19:09

Foarte interesant articolul...FELICITARI !!!! Impartasesc in totalitate punctul Dvs. de vedere si mai doresc sa adaug cateva aspecte, in cunostinta de cauza. Sunt tatal unui sportiv despre care "marii specialisti" din FRT, spuneau ca este "bunicel" dar nu de nivelul cerut de marea performanta, deci nu pregatire cu lotul, nu facilitati privind antrenamentele. Desigur ca toate acestea s-au facut pe cheltuiala noastra, iar acum vine partea interesanta...in anul 2009 a plecat la o universitate din SUA (Lynn University), extrem de dezamagit de ceea ce se intampla aici la FRT. Antrenorii de acolo, au vazut altceva decat cei de aici, iar acum baiatul meu este nr.1 in echipa universitatii si joaca excelent. Ca o concluzie, pana nu se "taie in carne vie" in FRT, nimic bun nu se va intampla. Trebuie renuntat de urgenta la sportivii care impun taxe pentru participarea intr-o competitie, in care isi reprezinta TARA. PS. Numele fiului meu este Vlad Cirla, cine doreste poate vedea rezultatele lui, pe site-ul universitatii.

Eugen Cincu

02.04.2012, 18:39

O ocazie unica pentru jucatorii buni, mai tineri, de a ajunge in fata, o ocazie pentru presedinta federatiei de a face o schimbare de generatie, angrenind jucatorii tineri care au poate mai mare disponobilitate si darzenie, o sansa pentru echipa de maine a Romaniei.