Ţig a fost eliminată în trei seturi

Patricia Maria Țig (99 WTA, venită din calificări) a fost învinsă de Mariana Duque Marino (Columbia, 112 WTA, venită din calificări) cu 6-4, 0-6, 6-4, în runda inaugurală a turneului BNP Paribas Open (Indian Wells, 6.993.450 dolari).

10.03.2017 04:16, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Meciul a durat două ore şi 10 minute, iar românca s-a ales cu 10 puncte, care se adaugă celor 30 pe care le-a primit pentru că a trecut de cele două tururi preliminare. În primul set, s-a mers cap la cap până la 2-2, moment în care a urmat o serie de cinci break-uri. Columbianca a servit pentru set la 5-4 pentru ea, a condus cu 40-0, dar Ţig a avut o revenit incredibilă. De la 40-40 ea a avut nu mai puţin de cinci mingi pentru a egala scorul, dar le-a ratat pe toate. Ulterior, a salvat alte două mingi de set, nu şi pe a şasea la capătul celui mai lung game al meciului, care a avut 22 de puncte. Setul secund a fost la discreţia româncei, care a cedat 11 puncte şi niciun game. În decisiv, Mariana a deschis cu un break, Patricia a egalat la 3 după un break, şi-a pierdut serviciul în game-ul imediat următor, după care adversara ei a pus capăt meciului la a doua oportunitate pe care a avut-o, la 5-4 pe propriul serviciu.

La Indian Wells, Simona Halep (4 WTA) este a patra favorită a turneului pe care l-a câștigat în 2015, iar Irina Begu a fost desemnată cap de serie numărul 29. Ca urmare, ele joacă direct în turul secund, cu Dona Vekic (Croaţia, 86 WTA), respectiv, cu americanca Louise Chirico (65 WTA). Meciul Simonei are loc de la ora 21.00 a României, iar cel al Irinei va fi mâine dimineaţă, de la ora 3.00. Tot azi evoluează şi Monica Niculescu (45 WTA). Aceasta a eliminat-o în primul tur pe Sorana Cîrstea, iar meciul cu elvețianca Timea Bacsinszky (16 WTA, cs 15) începe la ora 22.30 a României.

Citeşte mai multe despre: Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu, Patricia Maria Tig, wta, Indian Wells