Tecău şi Rojer sunt în semifinale la Sydney

Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer s-a calificat în semifinalele probei de dublu a turneului ATP de la Sydney (Australia, 468.910 dolari), după ce i-au învins cu 6-3, 7-6 (4) pe columbienii Juan Sebastian Cabal şi Robert Farah.

11.01.2018 01:59, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Tecău şi Rojer, desemnaţi a doua pereche favorită la câştigaeea trofeului, au obţinut victoria în 81 de minute. A fost un meci echilibrat, în care s-a consemnat un singur break, în primul set, la 4-3 pentru perechea româno-olandeză. În urma acestui rezultat, Horia şi Jean-Julien conduc cu 4-1 în meciurile directe cu sud-americanii, pe care i-au mai întrecut în 2015 în optimi la Miami, în 2017 în finală la Geneva şi în optimi la Shanghai. Singura victorie reuşită de Cabal şi Farah a fost în 2014, în optimi la Shanghai. De remarcat că toate partidele de până acum s-au decis în super tiebreak. Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer, finalişti la Sydney în 2015, îi vor întâlni în penultimul act pe Jan-Lennard Struff şi Viktor Troicki (Germania, Serbia). Meciul are loc în această noapte, de la ora 4.00 a României.

Citeşte mai multe despre: Horia Tecau, ATP, Jean-Julien Rojer, Sydney, Australia