Sorana este în sferturi la Rio de Janeiro

Sorana Cîrstea (25 de ani, 199 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Rio de Janeiro, după victoria împotriva slovenei Polona Hercog (25 de ani, 83 WTA).

18.02.2016 01:37, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Cîrstea a învins-o pe Hercog, în optimile de finală ale turneului WTA de la Rio de Janeiro, dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari, cu scorul de 7-5, 7-6 (3), într-o oră şi 50 de minute. Primul set a fost unul al break-urilor, câştigându-se de şapte ori pe serviciul adversarei. Condusă cu 5-3, Sorana a fost la o minge să piardă game-ul şi, implicit, setul, dar s-a mobilizat, a anulat mingea de set, a redus diferenţa la 5-4, după care a câştigat alte trei game-uri la rând.
În setul al doilea, Cîrstea şi-a pierdut serviciul la 2-2, dar a luat break egalând scorul la 4, după care s-a mers cap la cap până la 6-6. În tie-break, Sorana s-a văzut condusă cu 3-2, dar din acest moment nu a mai pierdut niciunul din următoarele cinci puncte.
Este a treia victorie a Soranei în faţa slovenei, din tot atâtea jocuri. Adversara româncei se va stabili joi, după meciul dintre Silvia Soler-Espinosa (28 de ani, 171 WTA) şi Danka Kovinici (21 de ani, 50 WTA), favorita numărul 3 la câştigarea turneului. Tot joi, în optimi, Ana Bogdan (23 de ani, 160 WTA), o va întâlni pe Lara Arruabarrena (23 de ani, 89 WTA), favorita numărul 6.

Citeşte mai multe despre: Sorana Cirstea, Rio de Janeiro