Sorana a produs prima surpriză la Istanbul

Venită din calificări, Sorana Cârstea (138 WTA) a eliminat-o în prima rundă a turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii de 250.000 de dolari, pe ucraineanca Lesia Tsurenko (43 WTA, cs 3) cu scorul de 6-3, 6-4.

19.04.2016 17:39, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Partida a durat o oră şi 20 de minute, iar seturile au avut o desfăşurare total diferită. Dacă în primul s-a realizat un singur break, în al doilea au fost doar trei game-uri câştigate pe propriul serviciu. Primul set a fost unul liniştit. Până la scorul de 4-3 pentru Sorana, jucătoarele au dat senzaţia că se tot studiază, deoarece niciuna nu şi-a creat vreo şansă de break. Însă pe serviciul Lesiei, Sorana a făcut 40-0 şi a realizat break-ul la prima oportunitate. Ulterior, şi-a câştigat serviciul şi a trecut primul set în dreptul ei.

Partea a doua a meciului a fost mult mai animată. Tsurenko s-a distanţat la 3-1, dar Sorana a revenit şi a preluat conducerea cu 4-3. Şi-a pierdut serviciul, după care a realizat un break la 0, astfel că a servit pentru meci. A avut 40-0, a fost egalată, dar a fructificat următoarea minge de meci pe care a avut-o. În turul al doilea, românca o va întâlni pe Çağla Büyükakçay (Turcia, 118 WTA), care a învins-o 6-3, 6-3 pe rusoaica Marina Melnikova (218 WTA, venită din calificări).

Miercuri vor evolua patru românce la turneul Istanbul. Pe terenul central (Garanti Koza Arena), nu înainte de ora 17.30, Andreea Mitu (113 WTA) o va întâlni în primul tur pe belgianca Yanina Wickmayer (42 WTA, cs 2). Pe terenul 1, în al treilea meci al zilei (primul începe la ora 12.30), Alexandra Dulgheru (95 WTA) o are adversară - tot în runda de debut - pe Kateryna Kozlova (Ucraina, 129 WTA), scorul meciurilor directe fiind 1-1. În fine, de la 12.30, pe terenul numărul 2, Elena Bogdan (169 WTA la dublu) şi Cristina Dinu (190 WTA la dublu) le vor înfrunta, în primul tur, pe Marina Melnikova (Rusia, 93 WTA la dublu) şi Sofia Shapatava (Georgia, 139 WTA la dublu).

Citeşte mai multe despre: Alexandra Dulgheru, Andreea Mitu, Sorana Cirstea, cristina dinu, elena bogdan, Istanbul