Şi Sorana Cîrstea va juca în turul 2

Jucătoarea română s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Rio de Janeiro, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a dispus cu 6-2, 6-1 de brazilianca Beatriz Haddad Maia.

16.02.2016 17:03, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Cîrstea s-a impus după 65 de minute de joc efectiv, dar meciul a fost întrerupt trei sferturi de oră din cauza ploii, fiind reluat de la scorul de 6-2, 2-0 şi 40-15. Sorana (25 ani, 199 WTA) a mai învins-o pe Haddad Maia (19 ani, 228 WTA), recent, tot în Brazilia, în semifinalele turneului ITF de la Guaruja, cu 2-6, 6-3, 6-1. Românca şi-a asigurat un cec de 3.400 dolari şi 30 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe slovena Polona Hercog, cs 5. Cîrstea a învins-o pe Hercog (25 ani, 83 WTA) în ambele meciuri directe de până acum, în 2010 în calificări la New Haven, cu 6-2, 6-4, şi în 2012 în primul tur la Barcelona, când adversara a abandonat după primul set (6-4). Pentru româncă acesta a fost primul turneu WTA la care participă din septembrie, când pierdea în calificări la Tokyo. Sorana nu mai câştigase un meci în circuitul WTA (cu excepţia partidelor din  calificări) din iulie, când se impunea în primul tur la Bucureşti, 6-2, 6-2 în faţa bulgăroaicei Sesil Karatanceva.
Reamintim că la competiţia din Brazilia, Ana Bogdan a învins-o pe Gabriela Ce (Brazilia) cu 6-2, 6-3, iar Andreea Mitu (cs 8) a fost întrecută de americanca Shelby Rogers cu 6-2, 6-2.

Citeşte mai multe despre: Sorana Cirstea, Rio de Janeiro