Patru din cinci în turul 2

Sorana Cîrstea, Patricia Maria Ţig, Simona Halep şi Irina-Camelia Begu s-au calificat în turul al doilea al turneului de la Madrid, dotat cu premii de 4.771.360 de dolari, în timp ce Monica Niculescu a fost eliminată în runda inaugurală.

01.05.2016 18:34, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Cîrstea (131 WTA, beneficiară a unui wild card) a învins-o pe sârboaica Jelena Jankovic (23 WTA) cu 6-4, 6-3. Meciul a durat o oră şi 20 de minute, iar acum Sorana conduce cu 4-3 la victoriile în meciurile directe. În primul set, Cîrstea şi-a pierdut serviciul la 1-1, a egalat imediat, după care a realizat un break în al zecelea game, fructificând a treia minge de set. În partea a doua a meciului s-au consemnat cinci break-uri. Însă de la 3-2 pentru adversară, românca nu a mai pierdut niciun game până la finalul partidei. În turul al doilea, ea o va întâlni pe Danka Kovinic (Muntenegru, 47 WTA), scorul meciurilor directe fiind 1-1.

La rândul ei, Patricia Maria Țig (134 WTA, venită din calificări) s-a impus în trei seturi în faţa rusoaicei Daria Kasatkina (32 WTA), cu 6-3, 4-6, 6-2, la capătul unui meci care a durat două ore şi 14 minute. În primul set, românca a luat un break în al doilea game, s-a distanţat la 3-0, iar avantajul a rămas acelaşi până la final. Patricia a început partea a doua a meciului cu un break, dar şi-a pierdut de patru ori serviciul în acest set. Ea a salvat două mingi de set în game-ul al optulea, iar la 5-4 pentru adversară a avut o şansă de a egala scorul pe tabela de marcaj. Însă Kasatkina a câştigat trei puncte la rând şi a dus meciul în decisiv. Ultima parte a meciului a fost dominată clar de Ţig, care de la 2-1 pentru adversară nu a mai pierdut niciun game. În turul următor, ea o va întâlni pe americanca Sloane Stephens (21 WTA, cs 16), care a eliminat-o cu 3-6, 6-3, 6-2 pe brazilianca Teliana Pereira.

Simona Halep (7 WTA, cs 6) nu a avut niciun fel de probleme cu japoneza Misaki Doi (45 WTA), pe care a învins-o în 58 de minute cu 6-0, 6-3. Românca a câştigat opt game-uri la rând, asiatica şi-a trecut şi ea trei în cont, după care Simona nu a mai pierdut niciun game până la finalul partidei. Următoarea adversară a lui Halep este Karin Knapp (Italia, 72 WTA) care a eliminat-o cu 4-6, 6-2, 6-2 pe rusoaica Margarita Gasparyan (48 WTA).

Irina Begu (35 WTA) a avut nevoie de trei seturi şi două ore şi 33 de minute pentru a trece de canadianca Eugenie Bouchard (46 WTA). Irina s-a văzut condusă cu 4-1 în primul set, dar a câştigat cinci game-uri la rând, ultimul chiar pe serviciul adversarei, şi a preluat conducerea la seturi. Până la 4-2 pentru Bouchard, setul al doilea a avut aceeaşi desfăşurare ca primul, numai că de această dată adversara româncei şi-a câştigat serviciul, după care s-a mers cap la cap până la 6-3. În decisiv, Irina a condus cu 2-0, s-a văzut egalată, după care s-a mers cap la cap până la 5-4 pentru Begu. A urmat la serviciu Bouchard, dar la 15-40 românca a fructificat prima minge de meci pe care a avut-o. În turul al doilea, Irina o va întâlni pe Garbine Muguruza (Spania, 4 WTA, cs 3), care a eliminat-o cu 6-2, 7-5 pe slovaca Anna Karolina Schmiedlova (34 WTA).

Din păcate, Monica Niculescu (31 WTA) a fost învinsă de americanca Louisa Chirico (133 WTA, venită din calificări) cu 7-5, 6-1.

În primul tur s-au mai consemnat câteva rezultate surprinzătoare: Agnieszka Radwanska (Polonia, 2 WTA, cs 1) - Dominika Cibulkova (Slovacia, 38 WTA) 4-6, 7-6 (3), 3-6, Barbora Strycova (Cehia, 33 WTA) – Angelique Kerber (Germania, 3 WTA, cs 2) 6-4, 6-2, Danka Kovinic (Muntenegru, 47 WTA) – Roberta Vinci (Italia, 8 WTA, cs 7) 6-4, 6-2, Svetlana Kuznetsova (Rusia, 13 WTA, cs 9) – Laura Siegemund (Germania, 42 WTA, venită din calificări) 0-6, 6-3, 3-6 şi Kristina Mladenovic (Franţa, 27 WTA) – Mirjana Lucic-Baroni (Croaţia, 75 WTA, venită din calificări) 2-6, 3-6.

Citeşte mai multe despre: Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu, Sorana Cirstea, Patricia Maria Tig, Madrid