Niculescu şi Olaru sunt în optimi la dublu feminin şi dublu mixt

Jucătoarele române Monica Niculescu şi Raluca Olaru s-au calificat în optimi la Wimbledon Championships (34 de milioane de lire sterline premii totale), al treilea turneu de această categorie al anului, care se desfăşoară pe terenurile din All England Lawn Tennis and Croquet Club, prima pe tabloul de dublu feminin, iar a doua pe cel de dublu mixt.

07.07.2018 07:06, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Niculescu şi belgianca Kirsten Flipkens, desemnate a 13-a pereche favorită la câştigarea trofeului, le-au învins cu 6-2, 1-6, 6-4 pe americancele Sofia Kenin şi Sachia Vickery. Meciul a durat o oră şi 53 de minute, iar priml set a fost dominat clar de româncă şi partenera ei. Monica şi Kirsten le-au anulat adversarelor patru şanse de a se desprinde la 2-0, dar de la 1-2 au câştigat cinci game-uri la rând. În partea a doua a meciului, americancele au pus rapid 5-0 în dreptul lor pe tabelă, au ratat două ocazii de a-şi adjudeca un set alb, dar pe serviciul lor au convertit în punct următoarea minge de set. În decisiv, Niculescu şi Flipkens au realizat break la 2-1, ulterior au ratat trei şanse de a se distanţa la 4-1, dar au pus capăt partidei cu două game-uri albe, ultimul fiind pe serviciul adversarelor. În optimi, perechea româno-belgiană va înfrunta câştigătoarele din partida Tímea Babos, Kristina Mladenovic (Ungaria, Franţa; cs 1) – Nadiia Kichenok, Anastasia Rodionova (Ucraina, Australia).

Într-un meci din primul tur, care fusese întrerupt joi după primele două seturi din cauza întunericului, cuplul româno-francez Irina Maria Bara, Alizé Cornet a fost învins de Andreja Klepač, María José Martínez Sánchez (Slovenia, Spania; cs 4) cu 7-5, 6-7 (3), 6-3, după două ore şi 30 de minute de joc efectiv. În decisiv, favoritele au realizat break la 4-3, după care au convertit în punct a doua minge de meci.

La dublu mixt, Raluca Olaru şi francezul Fabrice Martin s-au calificat în optimi după 6-7 (10), 7-6 (2), 9-7 cu australienii Thanasi Kokkinakis şi Ashleigh Barty. Olaru şi Martin s-au impus după trei ore şi 14 minute de joc, iar sportivii de la Antipozi au ratat ratat cinci mingi de set în manşa de debut, până să o fructifice pe a şasea. Australienii au servit pentru meci la 6-5 în setul secund, dar Olaru şi Martin au realizat break, după care la 6-2 în tie-break au convertit în punct prima minge de meci, ducând partida în decisiv. Ultimul set a fost la fel de echilibrat ca şi precedentele, chiar dacă s-au consemnat şi cinci game-uri albe. Raluca şi Fabrice au salvat o minge de meci pe propriul serviciu la 5-6, au realiza break la 7-7, după care au convertit în punct a doua minge de meci. Ei îi vor întâlni în optimi pe Hao-Ching Chan şi Nikola Mektić (Taipei, Croaţia; cs 5).

Citeşte mai multe despre: Monica Niculescu, Raluca Olaru, wimbledon, grand slam, wta, Irina Bara, Marea Britanie, All England Lawn Tennis and Croquet Club