Niculescu joacă în sferturi la Hobart cu Mertens

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Hobart (Australia), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a dispus cu 6-4, 6-2 de Varvara Lepchenko (SUA).

11.01.2018 01:54, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Niculescu (95 WTA, venită din calificări), care a fost finalistă la ediţia de anul trecut, s-a impus într-o oră şi 29 de minute în faţa unei adversare mai bine clasate, Lepchenko ocupând locul 64 în lume. În urma acestui rezultat, românca este sigură de menţinerea în prima sută mondială cel puţin până la Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului.

„Fac tot ce îmi stă în putinţă să joc diferit, îmi place foarte mult aici şi mă bucur pentru sprijinul oferit. Urmează meciul din semifinală, de obicei nu mă uit la tablou, anul trecut cred că am jucat bine, acum vreau să mă relaxez şi să mă bucur de victoria înregistrată azi. Vom vedea ce va fi mâine”, a spus Niculescu după meci.

Monica a jucat deja patru meciuri în această ediţie a turneului de la Hobart (dintre care două în  calificări), dar spune că ultimul, cu Lepchenko, a fost cel mai dificil. „A fost un meci greu, adversara mea a jucat foarte bine. Mă bucur de acest teren, de câtă lume a venit să mă urmărească. Sunt la Hobart că vreau să am câteva meciuri înainte de Australian Open, mulţumesc celor care au venit”, a încheiat Monica.

Niculescu a câştigat toate cele patru dueluri cu Lepchenko, primele având loc în 2008 la Montreal, 6-1, 6-2 în primul tur, în 2010 la Montreal, 6-3, 6-1 în primul tur, şi în 2015 la Nottingham, 4-6, 6-3, 6-1 în primul tur. Românca o va întâlni în sfeturi pe belgianca Elise Mertens (36 WTA, cs 2), care a câştigat ambele dueluri cu Monica, cu 6-3, 6-1 în finala de la Hobart în 2017, şi cu 6-2, 6-2 în primul tur la Biel. Tot în sferturi, Mihaela Buzărnescu (57 WTA) o va înfrunta pe americanca Alison Riske (89 WTA). Ambele confruntări au loc joi, de la ora 4.30 a României, respectiv de la ora 10.00 a României.

Citeşte mai multe despre: Monica Niculescu, mihaela buzarnescu, wta, Hobart International, Australia