Monica Niculescu va juca pentru trofeu la Biel

Perechea formată din jucătoarea română Monica Niculescu și taiwaneza Su-Wei Hsieh s-a calificat în finala probei de dublu la Ladies Open Biel Bienne (Elveţia, 226.750 de dolari), turneu care se află la prima ediţie şi se desfăşoară pe terenurile de la Swiss National Tennis Centre.

15.04.2017 18:02, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Cele două, desemnate a doua pereche favorită la câştigarea trofeului, le-au învins cu 6-2, 6-4 pe Viktorija Golubic şi Kristyna Pliskova (Elveția, Cehia), la capătul unei partide care a durat o oră şi şase minute. În primul set, Monica şi Su-Wei au realizat un break la 1-1 şi un altul la 4-2, adjudecându-şi prima parte a meciului după un game alb. Setul secund a fost ceva mai echilibrat. Golubic şi Pliskova au condus cu 2-0, Niculescu şi Hsieh au revenit la 3-2, după care şi-au pierdut serviciul. În game-ul imediat următor, adversarele au preluat, din nou, conducerea şi au avut trei mingi pentru a se desprinde la 5-3. Însă Monica şi partenera ei le-au salvat pe toate, după care au realizat un break. La 5-4, perechea româno-taiwaneză a servit pentru meci, dar adversarele au condus cu 40-15. Pentru a doua oară, Niculescu şi Hsieh au salvat mingile de break, punând capăt partidei la prima oportunitate. În ultimul act, ele le vor întâlni pe elvețiencele Timea Bacsinszky şi Martina Hingis, care au dispus în cealaltă semifinală cu 5-7, 6-4, 10-3 de principalele favorite, Xenia Knoll şi Demi Schuurs (Elveția, Olanda). Meciul va începe la ora 12.00 locală, 13.00 în România, şi este singurul al zilei de pe terenul central. Pentru Niculescu va fi prima finală de dublu din 2017, după o finală la simplu la Hobart, în ianuarie.

Citeşte mai multe despre: Monica Niculescu, wta, Biel