Monica Niculescu este campioană la Biel

Jucătoarea română Monica Niculescu și taiwaneza Su-Wei Hsieh au câștigat titlul în proba de dublu la Ladies Open Biel Bienne (Elveţia, 226.750 de dolari), turneu aflat la prima ediţie şi care s-a desfăşurat pe terenurile de la Swiss National Tennis Centre.

16.04.2017 22:36, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Ele au dispus cu 5-7, 6-3, 10-7 de elvețiencele Timea Bacsinszky şi Martina Hingis. Partida a durat o oră şi 47 de minute şi a fost echilibrată pe toată durata ei. Monica şi Su-Wei au intrat mai greu în meci, fiind conduse cu 2-0. Prima dată au preluat conducerea la 4-3, iar la 4-5 au salvat două mingi de set pe serviciul advers. În game-ul imediat următor şi-au pierdut serviciul, după care adversarele au convertit în punct a doua şansă de a închide setul (a patra, per total). Dacă în primul set s-au consemnat şapte break-uri, al doilea a avut “doar” trei. Niculescu şi Hsieh au revenit de la 1-2 la 5-2, după care au ratat nu mai puţin de patru mingi de set pe serviciul adversarelor (au condus cu 40-0), dar imediat au trimis meciul în super tie-break cu un game alb. Şi ultima parte a confruntării a fost echilibrată. Elveţiencele au avut 2-0, Monica şi Su-Wei au întors scorul la 3-2, după care s-a mers cap la cap până la 6-6. Au urmat trei puncte la rând cucerite de româncă şi de partenera ei, care au câştigat trofeul la a doua şansă avută. Pentru victoria de la Biel, Niculescu și Hsieh primesc 280 de puncte WTA.

Monica și-a trecut în palmares al optulea titlu la dublu, după cele câștigate în 2009 la Budapesta (alături de rusoaica Alisa Kleibanova), în 2012 la Hobart (cu Irina Begu), în 2014 la Shenzhen și Hobart (ambele alături de Klara Koukalova din Cehia), în 2016 la Shenzhen (alături de americanca Vania King), la Washington (cu belgianca Yanina Wickmayer) și New Haven (împreună cu indiana indianca Sania Mirza). Ea a pierdut alte 14 finale.

La simplu, Niculescu a câștigat trei titluri, la Florianopolis în 2013, în 2014 la Guangzhou, în 2016 la Luxemburg, fiind învinsă în alte cinci finale, la Luxemburg (2011, 2012), Nottingham (2015), Seul (2016) și Hobart (2017).

Citeşte mai multe despre: Monica Niculescu, wta, Biel