Mitu şi Olaru au fost eliminate în turul 2

Andreea Mitu și Raluca Olaru au fost învinse de rusoaicele Ekaterina Makarova și Elena Vesnina (cs 3), cu 6-1, 6-4, în optimile de finală la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

09.08.2016 19:40, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Makarova și Vesnina s-au impus într-o oră și 17 minute. Rusoaicele și-au adjudecat clar primul set, cu 6-1, în 28 de minute. Graţie a două break-uri, ele s-au distanţat la 5-0, după care a urmat câte un game alb de fiecare parte. Setul secund a fost ceva mai echilibrat. Româncele au condus cu 1-0 şi 2-1, şi-au pierdut serviciul la 2-2, după care până la final nicuuna dintre echipe nu şi-a mai creat o oportunitate de a realiza break. De menţionat că în tot meciul Andreea şi Raluca au avut doar două şanse de a câştiga pe serviciul advers, în primul set, la scorul de 0-4, când au condus cu 40-15. În cursul acestei nopţi, mai precis în jurul orei 0:45, Florin Mergea și Horia Tecău (cs 5) vor juca în sferturi împotriva brazilienilor Marcelo Melo şi Brunos Soares (cs 3). Azi, la dublu mixt, vor avea loc două partide în care sunt angrenaţi români, ambele din primul tur: Irina Begu, Horia Tecău - Agnieszka Radwanska, Lukasz Kubot (Polonia) și Monica Niculescu, Florin Mergea - Carla Suarez Navarro, David Ferrer (Spania). România, Franţa, Statele Unite şi Spania au aliniat câte două echipe pe tabloul de dublu mixt, dar acestea se pot întâlni doar în finală, deoarece nu au fost repartizate pe aceeaşi jumătate a tabloului. De exemplu, Begu şi Tecău sunt în partea de sus, iar Niculescu şi Mergea în partea de jos.

Citeşte mai multe despre: Andreea Mitu, Raluca Olaru, Rio de Janeiro, Jocurile Olimpice