Mincă s-a oprit în sferturi la Roland Garros

Ioana Mincă, singura jucătoare din România rămasă în concurs la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, a fost eliminată în sferturile tabloului de simplu pentru junioare.

03.06.2016 17:55, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Venită din calificări, Ioana a fost învinsă cu 6-1, 6-1 de princiala favorită, rusoaica Olesya Pervushina (559 WTA). Fără clasament în competiţia senioarelor, Mincă a realizat primul game în setul de debut la scorul de 3-0 pentru adversară, iar în partea a doua a meciului a egalat la 1. Trăgând linie, rămân următoarele cifre: românca a jucat şase meciuri la simplu la actuala ediţie a turneului de la Roland Garros (dintre care două în calificări) şi două la dublu; pe tabloul principal de simplu a eliminat o favorită – pe americanca Usue Maitana Arconada, cs 9 – deşi pierduse primul set. Cele 80 de puncte acumulate o vor duce în preajma locurilor 25-30 ale clasamentului mondial al junioarelor.

Citeşte mai multe despre: Ioana Minca, Roland Garros