La Roma, Mergea s-a calificat, Tecău a fost învins

Florin Mergea şi pakistanezul Aisam-Ul-Haq Qureshi s-au calificat în optimile probei de dublu la Internazionali BNL d’Italia (4.273.775 de euro la masculin), turneu care se desfăşoară pe terenurile complexului sportiv Foro Italico, în timp ce Horia Tecău şi olandeul Jean-Julien Roger au fost eliminaţi.

16.05.2017 02:45, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Perechea româno-pakistaneză s-a impus cu 6-4, 6-2 contra cuplului Tommy Haas, Max Mirnyi (Germania, Belarus). Meciul a durat o oră şi nouă minute, iar în turul 2 Florin şi Aisam-Ul-Haq îi vor întâlni pe Lukasz Kubot şi Marcelo Melo (Polonia, Brazilia; cs 5). Primul set al partidei cu veteranii de 39 de ani Haas şi Mirnyi (germanul i-a împlinit pe 3 aprilie, iar belaurusul îi va face pe 6 iulie) a fost echilibrat, cu două break-uri consecutive consemnate la scorul de 1-1. De la 3-4, însă, Mergea şi Qureshi nu au mai pierdut niciun game. În partea a doua a confruntării, Florin şi partenerul lui nu şi-au pierdut niciodată serviciul, realizând două break-uri, la 1-1 şi 4-2. Următorii adversari sunt liderii mondiali în clasamentul ATP Race la dublu.

În schimb, Tecău şi Rojer au fost învinşi de americanii John Isner şi Jack Sock cu 6-4, 4-6, 12-10. Partida a durat o oră şi 29 de minute. În primul set, românul şi olandezul şi-au pierdut serviciul la 1-1, dar în game-ul imediat următor au realizat un break. Ei şi-au cedat, din nou, serviciul, la 3-3, iar la 3-5 au salvat trei mingi de set pe propriul serviciu. În următorul game, însă, americanii au convertit în punct prima oportunitate de a închide setul. Partea a doua a meciului a fost dominată de român şi de olandez. Ei s-au distanţat la 3-0, şi-au cedat serviciul la 3-1, dar au realizat un break la 5-4 la prima ocazie avută de a tirmite meciul în super tie-break. Aici, Horia şi Jean-Julien au îneput în forţă, conducând cu 4-1, după care au pierdut şase puncte la rând. La 6-8, românul şi olandezul au întor scorul la 9-8, procurându-şi o minge de meci, pe serviciul adversarilor, pe care au ratat-o. de la 9-9, americanii s-au aflat permanent la conducere (10-9, 11-10, 12-11) convertind în punct a patra minge de meci.

Azi, două românce for juca pe terenurile de la Foro Italico, amele în turul întâi, pe tabloul de simplu. Pe terenul 1, în al doilea meci al zilei, Monica Niculescu (48 WTA) o întâlneşte pe olandeza Kiki Bertens (20 WTA, cs 15) de la ora aproximativă 13.30 a României. Este al treilea meci direct, precedentele fiidn câştigate de româncă: 5-7, 6-0, 7-5 în 2015, în sferturi la Poitiers şi 6-3, 6-3 în 2016 în semifinale la Luxembourg. Pe terenul 4, în primul meci al zilei, de la ora 12.00 a României, Irina-Camelia Begu (44 WTA) o are adversară pe Anastasija Sevastova (Letonia, 18 WTA). Este al patrulea meci direct, românca trecându-şi în cont o singură victorie, în 2011, în sferturi la Dallas, cu 6-3, 6-4. Anterior, în 2009, Sevastova s-a impus în prima rundă a turneului ITF de la Cuneo (Italia, 100.000 de dolari), cu 7-5, 6-4, iar în acest an, tot în primul tur, dar la Dubai, letona şi.a apropiat victoria cu 6-1, 7-5.