Jaqueline Adina Cristian joacă la Bisbal finala la dublu

Jucătoarea română Jaqueline Adina Cristian şi mexicanca Renata Zarazua (cs 4) le vor întâlni azi, în ultimul act al probei de dublu a turneului de la Bisbal (Spania, 25.000 de dolari) pe Olesya Pervushina şi Valeriya Strakhova (Rusia, Ucraina; cs 3).

19.05.2017 00:06, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Cristian şi Zarazua le-au întâlnit în primul tur pe spaniolele Cristina Bucşa (născută în Republica Moldova) şi Estrella Cabeza-Candela, de care au dispus cu 6-3, 6-2. În sferturi, adversare le-au fost Mayo Hibi şi Blanca Puig Caballero (Japonia, Spania), scorul final fiind 4-6, 6-2, 10-4. În semifinale, românca şi mexicanca au început slab confruntarea cu Mia Nicole Eklund şi Maria Fernanda Herazo Gonzalez (Finlanda, Columbia), fiind conduse cu 4-1. Din acel moment, însă, au câştigat cinci game-uri la rând, datorită cărora şi-au trecut în cont primul set. Partea a doua a meciului a fost dominată clar de adversare, care nu au pierdut niciun game. În super tie-break, tot Eklund şi Herazo Gonzalez au început mai bine, conducând cu 2-0 şi 7-4. Jaqueline şi Renata au revenit, însă, întorcând rezultatul la 8-7. După ce adversarele au egalat, românca şi mexicanca au câştigat cele două puncte care le-au trimis în ultimul act. Scor final: 6-4, 0-6, 10-8. Jaqueline are în palmares şase titluri la dublu (toate în turnee de 10.000 de dolari): unul în 2013, două în 2015 şi trei anul trecut. Finala va avea loc azi, pe terenul 1, în al treilea meci al zilei, nu înainte de ora 17.30 a României. Românca de 19 ani (îi va împlini pe 5 iunie) a fost prezentă şi pe tabloul de simplu, fiind eliminată în primul tur de veterana Patty Schnyder (38 de ani făcuţi pe 14 decembrie) cu 6-3, 6-2.

La Saint-Gaudens (Franţa, 60.000 de dolari), ploaia a dat peste cap programul organizatorilor. Ana Bogdan (cs 3) o va avea adversară în optimi, în primul meci de pe terenul 2, de la ora 11.00 a României, pe Kristie Ahn (Statele Unite). La turneul de la Bastad (Suedia, 25.000 de dolari), Irina Maria Bara (cs 2) o întâlneşte în semifinale, pe terenul 6, de la ora aproximativă 13.00 a României, pe poloneza Magdanela Frech (cs 5).

În fine, la turneul masculin de la Bucureşti (15.000 de dolari), au loc meciurile din sferturi de pe tabloul de simplu şi finala la dublu. Programul meciurilor este următorul:

pe terenul 8: de la ora 10:00, Yannick Mertens (Belgia, cs 1) - Gianni Ross (Statele Unite, venit din calificări); de la ora aproximativă 11.30, NICOLAE FRUNZĂ (cs 8) - Filip Horansky (Slovacia, cs 4)

Pe terenul 9: de la ora 11:00, Carlos Gomez-Herrera (Spania) - DRAGOŞ DIMA (cs 2); de la ora aproximativă 12.30, Sam Riffice (Statele Unite, venit din calificări) - PETRU-ALEXANDRU LUNCANU (cs 6); nu înainte de ora 14.30, Sander Gille, Joran Vliegen (ambii Belgia; cs 1) - ANDREI ŞTEFAN APOSTOL, NICOLAE FRUNZĂ (cs 3)

Citeşte mai multe despre: ana bogdan, itf, Irina Bara, Dragos Dima, Andrei Ştefan Apostol, Nicolae Frunză, Jaqueline Cristian, Bastad, Petru-Alexandru Luncanu, Bucureşti, Spania, Bisbal, Saint-Gaudens