Halep va juca a cincea semifinală în acest an

Jucătoarea română Simona Halep (2 WTA, cs 2) s-a calificat în penultimul act la Rogers Cup (Toronto, Canada, 2.434.389 dolari), turneu care se desfăşoară pe terenurile din complexul sportiv Aviva Center.

12.08.2017 19:25, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Sportiva născută în Constanţa a învins-o pe Caroline Garcia (Franța, 21 WTA), cu 6-4, 6-2. Meciul a durat o oră şi 12 minute, iar Simona nu şi-a pierdut serviciul niciodată, salvând două mingi de break. Cel mai lung game al partidei a fost al cincilea din primul set, când s-au jucat 20 de puncte, iar Halep a avut patru şanse de a realiza break, ratându-le pe toate. De la 4-3 pentru Caroline, Simona a avut o serie de trei game-uri la rând, punând capăt setului cu un game alb. În partea a doua a confruntării, Halep s-a distanţat la 5-1, iar după ce adversara şi-a făcut serviciul a pus capăt întâlnirii la prima ocazie avută. Românca îşi trecutse în cont victoria şi în precedentul duel (singurul) cu franțuzoaica, anul trecut, în optimi la Sydney, cu 6-4, 2-6, 6-1.

"A fost dificil pentru mine ieri să aştept 7 ore. Am fost puţin obosită, dar m-am pregătit bine mental. Caroline nu e o adversară uşoară, dar sunt foarte fericită că am învins. Le mulţumesc fanilor care m-au susţinut. Nu va fi uşor să joc un al doilea meci în aceeaşi zi, dar voi face tot posibilul să înving. Voi lupta, pentru că ştiu că mă aşteaptă o dispută extrem de dificilă", a declarat Simona, pe teren, imediat după sfârşitul meciului.

În semifinale, Halep o va întâlni în această noapte, de la ora 1.00 a României, pe Elina Svitolina (Ucraina, 5 WTA, cs 5). Aceasta a trecut în sferturi de Garbiñe Muguruza Blanco (Spania, 4 WTA, cs 3) 4-6, 6-4, 6-3. Simona are 3-1 în meciurile cu Elina. Românca s-a impus cu 6-1, 6-1 în 2013, la Turneul Campioanelor de la Sofia, cu 6-3, 7-5 în 2014, în Fed Cup, la Budapesta, şi cu 3-6, 7-6 (6), 6-0 anul acesta, în sferturi la Roland Garros. Singurul succes al ucrainencei datează tot din acest an: 4-6, 7-5, 6-1 în finală la Roma, după ce Simona s-a accidentat în setul secund.

În 2016 la Rogers Cup (turneu găzduit atunci de Montreal), Halep a învins-o în finală pe americanca Madison Keys, cu 7-6 (2), 6-3, iar în 2015 (ediție desfășurată la Toronto) a abandonat în finala cu Belinda Bencic, la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0 pentru elvețiancă.

Prima finalistă a ediţiei din acest an a turneului de la Toronto este Caroline Wozniacki (Danemarca, 6 WTA, cs 6), care a trecut cu 6-2, 6-3 de americanca Sloane Stephens (934 WTA).

Citeşte mai multe despre: Simona Halep, rogers cup, toronto, wta, Elina Svitolina, Garbiñe Muguruza, Caroline Garcia