Halep luptă cu Pavlyuchenkova pentru un loc în sferturi

Jucătoarea română Simona Halep a învins-o cu 6-4, 6-4 pe Laura Siegemund (Germania, 32 WTA) la Internazionali BNL d'Italia (Roma, 2.775.745 de dolari la feminin) şi azi o întâlneşte în optimi pe Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, 17 WTA, cs 12).

17.05.2017 20:12, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Siegemund se impusese în ambele confruntări anterioare, desfăşurate la Stuttgart, cu 6-1, 6-2, anul trecut în optimi, şi cu 6-4, 7-5 anul acesta, în semifinale. Meciul a durat 101 minute şi a fost controlat de Halep, chiar dacă în primul set şi-a pierdut serviciul la 2-2. Simona, intrată direct în turul secund la Roma, putea încheia socotelile mai devreme, deoarece la 5-3 în setul secund a ratat trei mingi de meci pe propriul serviciu. În game-ul imediat următor a mai avut o oportunitate să câştige meciul, iar după ce Siegemund a ratat o şansă de a egala scorul la game-uri, românca a pus capăt partidei. Anul trecut, românca a fost eliminată în turul al doilea, deci din acest moment tot ce câştigă se adună numărului puncte pe care le are în clasamentul WTA (5205).

Halep va juca în optimi cu Anastasia Pavliucenkova (Rusia, 17 WTA, cs 12). Va fi al şaptelea meci direct, celelalte şase fiind câştigate de româncă. Întâlnirea este a doua a zilei de pe terenul Pietrangeli şi începe aproximativ la ora 13.30 a României. Tot azi, în turul al doilea al tabloului masculin de dublu, Florin Mergea şi pakistanezul Aisam-Ul-Haq îi au adversari, în primul meci al zilei de pe terenul 1, de la ora 12.00 a României, pe Lukasz Kubot şi Marcelo Melo (Polonia, Brazilia; cs 5).

"Am fost mai agresivă cu Siegemund, în sensul că am vrut să dau mingea mult mai lung, să o presez, să nu aibă timp să facă scurtele pe care ea le face foarte bine. Şi a făcut câteva la care nu am avut reacţie. Însă cred că am jucat suficient de bine ca să pot să câştig. Asta s-a schimbat faţă de meciul de Stuttgart. În setul secund, Darren mi-a zis să mă calmez  şi să dau drumul la joc aşa cum am făcut-o până atunci. Am recepţionat, am ascultat şi cred că am făcut destul de bine pasul spre 5-3. După aceea, a fost un game pe care ea l-a jucat bine. Cred că a fost o cădere, un moment mai greu, pe care l-am depăşit cu ajutorul lui Darren. Contra Laurei nu este uşor să joci, fiecare punct contează şi am reuşit să stau acolo concentrată, să pot să termin", a spus Simona la finalul confruntării cu germanca. Despre meciul cu Anastasia, Halep a declarat: "Am jucat pe hard ultima dată. Este o jucătoare dificilă, dă destul de drept şi destul de repede. Va trebui să-mi fac jocul şi să o încurc".

Kerber a părăsit competiţia

Liderul mondial şi principala favorită a turneului, germanca Angelique Kerber, a fost învinsă de o jucătoare venită din calificări, estonianca Anett Kontaveit, aflată pe locul 68 mondial. Aceasta a fost condusă cu 4-2 în primul set, după care a câştigat zece game-uri la rând, punând capăt meciului după 57 de minute de la primul serviciu. Pentru Annet este prima victorie în faţa unei jucătoare din top 5. Halep putea să o întâlnească pe Kerber în sferturi.

Citeşte mai multe despre: Simona Halep, wta, Angelique Kerber, Internazionali BNL d'Italia, Anastasia Pavlyuchenkova