Egalitate în finala Fed Cup după prima zi

Echipele feminină de tenis ale Belarusului şi Statelor Unite se află la egalitate după primele două meciuri de simplu ale finalei ediţiei din acest an a Fed Cup, ultimul act desfăşurându-se la Minsk, în Čyžoŭka-Arena.

12.11.2017 05:09, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Ambele echipe au absenţe de marcă. La gazde nu poate evolua Victoria Azarenka, împiedicată de justiţie să părăsească statul California din Statele Unite din cauza procesului de custodie pentru copilul ei. De partea celalaltă, lipsesc surorile Serena şi Venus Williams.

În primul meci de simplu, CoCo Vandeweghe (10 WTA) a adus primul punct pentru echipa Statelor Unite, după ce a învins-o pe Aleksandra Sasnovici (87 WTA) cu 6-4, 6-4. Meciul a durat 93 de minute şi a debutat cu un break al lui CoCo, suficient ca aceasta să-şi adjudece setul. În partea a doua a meciului, Vandeweghe s-a desprins la 4-2, s-a văzut egalată, după care a realizat un break, iar în game-ul următor a convertit în punct prima minge de meci.

În al doilea meci de simplu al zile, Arina Sabalenka (78 WTA) a produs surpriza după ce învins-o pe Sloane Stephens (13 WTA) cu 6-3, 3-6, 6-4. Americanca îşi continuă forma slabă pe care o traversează după finala câştigată la US Open. Ea a disputat cinci partidei, inclusiv cel cu Arina, pierzându-le pe toate, cu menţiunea că în a doua partidă de la WTA Elite Trophy a abandonat la 5-0 în primul set pentru cehoaica Barbora Strycova.

Azi vor avea loc ultimele meciuri, toate transmise în direct de postul Digi Sport 2. de la ora 13.00 a României se joacă întâlnirea Sabalenka – Vandeweghe, urmată de confruntarea dintre Sasnovich şi Stephens, iar partida de dublu Vera Lapko, Lidziya Marozava - Alison Riske, Shelby Rogers încheie ziua.

Echipa Statelor Unite deţine recordul de 17 trofee în Fed Cup, dar niciunul adjudecat în ultimii 17 ani, cu menţiunea că jucătoarele din dincolo de ocean au pierdut finalele din 2003, 2009 și 2010.

Citeşte mai multe despre: Sloane Stephens, CoCo Vandeweghe, Aliaksandra Sasnovich, Aryna Sabalenka