Duel românesc în turul 2 la Hodmezovasarhely

Două dintre cele patru românce prezente pe tabloul principal la turneul ITF de la Hodmezovasarhely (Ungaria, 60.000 de dolari) s-au calificat în runda secundă, unde vor fi adversare.

12.06.2018 19:13, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Irina Maria Bara (167 WTA, cs 8) şi Miriam Bulgaru (450 WTA) au trecut de primul tur şi vor fi adversare în meciul pentru un loc în sferturile de finală. Bara a învins-o pe Joana Eidukonytė (Lituania, 951 WTA, clasament protejat, venită din calificări) fără să cedeze vreun game. Meciul a durat 57 de minute şi este a cincea victorie a carierei cu 6-0, 6-0 (a mai obţinut una în 2017 şi trei în 2015). La rândul ei, Bulgaru a trecut de o jucătoare mai bine clasată ca ea în ierarhia WTA, argentinianca Nadia Podoroska (370 WTA, venită din calificări), cu 6-4, 6-2. Duelul românesc are loc azi, de la ora 11.00 a României şi este primul meci de pe Terenul 7. Irina Maria va mai juca azi, în sferturile tabloului de dublu, alături de Chantal Skamlova (Slovacia). Ele au fost desemnate prima pereche favorită la câştigarea trofeului şi le vor întâlni pe Reka-Luca Jani (Ungaria) şi Podorska.

În schimb, Cristina Dinu (340 WTA) a fost învinsă în primul tur de Anhelina Kalinina (Ucraina, 126 WTA, cs 3) cu un dublu 6-2, iar Alexandra Dulgheru (125 WTA, cs 6) a abandonat în meciul împotriva lui Çağla Büyükakçay (Turcia, 192 WTA), când adversara conducea cu 4-1.

Citeşte mai multe despre: Alexandra Dulgheru, cristina dinu, itf, Irina Bara, Miriam Bianca Bulgaru, Hodmezovasarhely, Ungaria