Două înfrângeri într-o singură zi

Jucătoarea română Monica Niculescu a fost învinsă în sferturi la simplu şi a ratat calificarea în finala de dublu la Citi Open (Washington, Statele Unite, 226.750 dolari la feminin), turneu care se desfăşoară pe terenurile din complexul sportiv Rock Creek Tennis Center.

05.08.2017 07:01, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Niculescu (59 WTA, cs 6) a avut-o adversară în sferturi pe germanca Julia Goerges (40 WTA, cs 4), în faţa căreia a cedat cu 6-3, 6-4. Meciul a durat o oră şi 34 de minute, iar începutul partidei a aparţinut Juliei, care s-a desprins la 4-0 în primul set. Niculescu s-a apropiat la un singur game (după ce la 2-4 a salvat trei mingi e break), după care Goerges şi-a trecut în cont alte două game-uri. În setul al doilea, Monica a “deschis” cu un break, după ce Julia a salvat patru mingi de break, dar de la 3-1 nu a mai câştigat niciunul din următorarele trei game-uri. Niculescu a servit la 4-5 pentru a rămâne în meci, dar Goerges a realizat break, calificându-se în semifinale, unde o va întâlni pe compatrioata ei Andrea Petkovic (102 WTA), învingătoare cu 6-7 (3), 6-1, 6-2 în faţa canadiencei Bianca Andreescu (167 WTA).

La dublu, Monica și indianca Sania Mirza (cs 1) au fost învinse cu 1-6, 7-5, 10-8 de Eugenie Bouchard şi Sloane Stephens (Canada, SUA). Totul a decurs excelent pentru principalele favorite în primul set. În partea a doua a meciului s-au consemnat numai break-uri până la 4-4, după care fiecare pereche şi-a păstrat serviciul. La 5-6, perechea româno-indiană a servit pentru a rămâne în meci, dar şi-a pierdut serviciul, astfel că învingătoarea s-a decis la super tie-break. Ultima parte a confruntării a fost dominată de Bouchard şi Stephens, care s-au desprins la 7-2 şi 8-3, dar în acel moment Niculescu şi Mirza au avut o serie de cinci puncte la rând. Următoarele două puncte au fost adjudecate de Eugenie şi Sloane, care în ultimul act le vor întâlni pe Shuko Aoyama şi Renata Voracova (Japonia, Cehia; cs 2).

Tot la dublu, dar în sferturi, Patricia Maria Țig şi Nighina Abduraimova (Uzbekistan) au abandonat la scorul de 6-2, 1-0 pentru Bouchard şi Stephens.

La masculin, Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer au fost învinşi în sferturi de Lukasz Kubot şi Marcelo Melo (Polonia, Brazilia; cs 2), cu 7-6 (3), 4-6, 10-7. Este a patra înfrângere în ultimele cinci partide pentru perechea româno-olandeză, care are şanse infime de a se califica la Turneul Campionilor de la Londra.

Citeşte mai multe despre: Monica Niculescu, citi open, wta, Sania Mirza, Julia Goerges