Calificare în 3 seturi pentru Ana Bogdan

A treia favorită a turneului ITF de la Sao Paolo (aflată pe locul 156 mondial) a acces în semifinale după un meci maraton de 2 ore şi 48 de minute.

26.02.2016 14:22, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Sportiva născută în Sinaia a învins-o cu scorul de 4-6, 7-6 (2), 6-4 pe slovena Tamara Zidansek (277 WTA). În primul set, Tamara s-a distanţa la 4-1, Ana a egalat, dar a pierdut două game-uri la rând. Setul al doilea a avut exact aceeaşi desfăşurare până la 5-4 pentru Zidansek, după care fiecare jucătoare a mai câştigat câte un game. La scorul de 5-6, slovena a avut două mingi de meci pe serviciul româncăi, dar aceasta le-a salvat pe amândouă şi a dus setul în tie-break, unde s-a impus la 7-2. În decisiv, desprinderea s-a produs tot la 4-4, în sensul că Bogdan şi-a câştigat serviciul, după care a fructificat a patra minge de meci, pe serviciul adversarei. Românca a avut, în tot meciul, trei duble greşeli, faţă de patru ale adversarei, şi un as. În penultimul act, Ana o va întâlni pe învingătoarea meciului Andreea Mitu (România, cs 1) - Myrtille Georges (Franţa, cs 6). La momentul redactării acestei ştiri, românca îşi adjudecase primul set cu 6-3.

Citeşte mai multe despre: ana bogdan, Sao Paolo