Buzărnescu este în sferturi la Linz

Jucătoarea română Mihaela Buzărnescu (105 WTA, venită din calificări) va juca în sferturile de finală la Upper Austria Ladies Linz (226.750 de dolari), turneu care se desfăşoară pe terenurile din cadrul complexului sportiv TipsArena Linz.

12.10.2017 04:28, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Sportiva născută în Bucureşti a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de Alja Tomljanovic (Australia, 177 WTA): 4-6, 7-6 (1), 6-1. După un prim set în care Mihaela a condus cu 4-2, a urmat un altul în care nu s-a consemnat niciun break. La 5-6, Mihaela a servit pentru a duce setul în tie-break, şi s-a văzut în situaţia de a salva două mingi de meci. După ce a trecut cu bine de acest hopuri, Buzărnescu s-a dezlănţuit. Ea s-a desprins la 6-0 în tie-break, iar în decisiv a condus cu 5-0. În sferturile de finală, Buzărnescu o va întâlni pe elveţianca Belinda Bencic (228 WTA, beneficiară a unui wild card). Ea a învins-o cu 6-3, 2-6, 6-3 pe Lara Arruabarrena-Vecino (80 WTA), care în primul tur o eliminase pe Monica Niculescu.

La rândul ei, Sorana-Mihaela Cîrstea (37 WTA, cs 5) s-a calificat în optimi, după ce a dispus cu 6-3, 7-5 de belgianca Alison van Uytvanck (85 WTA). Meciul a durat 96 de minute, iar în primul set românca s-a desprins la 3-0, a fost egalată, după care a câştigat alte trei game-uri la rând. În partea a doua a confruntării, fiecare jucătoare s-a aflat la conducere. Cîrstea a avut 2-0 şi 3-1, după care van Uytvanck a revenit la 4-3 şi 5-4. Din acel moment, însă, belgianca nu a mai câştigat niciun game, iar Sorana-Mihaela a pus capăt partidei cu un game alb. Următoarea adversară este Natalia Vikhlyantseva (Rusia, 69 WTA), care a trecut cu 6-0, 6-2 de paraguayanca Veronica Cepede-Roig.

Azi vor fi prezente pe teren ambele românce rămase în concurs. În primul meci de pe terenul 1, de la ora 16.00 a României, Buzărnescu şi Oksana Kalashnikova (Georgia) le întâlnesc în turul 2 pe germancele Nicolae Geuer şi Anna Zaja, beneficiare ale unui wild card. La rândul ei, Cîrstea închide ziua pe Terenul central cu meciul împotriva rusoaicei Natalia Vikhlyantseva (69 WTA) din optimi. Partida nu începe mai devreme de ora 21.00 a României.

Citeşte mai multe despre: Monica Niculescu, Sorana Cirstea, mihaela buzarnescu, wta, Linz