Begu este în turul 2 la Indian Wells

Jucătoarea română de tenis Irina-Camelia Begu (36 WTA) a debutat cu dreptul la turneul de la Indian Wells (SUA, 8.648.508 dolari), impunându-se cu 3-6, 6-4, 6-1, în faţa sârboaicei Aleksandra Krunic (47 WTA).

08.03.2018 19:28, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Begu a obţinut a treia sa victorie în faţa lui Krunic (24 ani, 47 WTA), pe care a mai învins-o în 2010, în semifinalele turneului ITF de la Versmold (Germania), şi în 2014, în calificări la Roland Garros. Jucătoarea română şi-a asigurat 35 de puncte WTA, iar următoarea ei adversară este Karolína Plíšková (Cehia, 5 WTA, cs 5), calificată direct în turul secund.

România mai are patru reprezentante pe tabloul principal al turneului de la Indian Wells. Simona Halep, principala favorită, a fost exceptată de la primul tur şi o va avea ca adversară pe cehoaica sora Karolínei, Kristýna, care a dispus în meciul de debut, cu 6-4, 7-6 (5) de chinezoaica Ying-Ying Duan. Simona şi Kristýna s-au mai întâlnit până acum o singură dată în meci direct. În 2017, la Madrid, când Simona a învins-o cu scorul de 6-1, 6-2. Atunci, liderul mondial avea să câştige competiţia din capitala Spaniei.

Monica Niculescu, venită din calificări, şi Sorana-Mihaela Cîrstea vor fi adversare în primul tur, urmând să se înfrunte joi, zi în care este programată şi partida dintre Monica Buzărnescu şi americanca Jennifer Brady.

Anul trecut, turneul a fost câştigat de rusoaica Elena Vesnina, Simona Halep fiind învinsă în turul 3 de Kristina Mladenovic (Franţa). Halep a câştigat titlul la Indian Wells în 2015, după o finală cu Jelena Jankovic (Serbia).

Jucătoarea rusă Maria Şarapova, fost lider mondial, a fost eliminată în primul tur al turneului WTA de la Indian Wells (California), fiind învinsă cu un dublu 6-4 de japoneza Naomi Osaka. Este a doua competiţie consecutivă pe care Şarapova o părăseşte după un singur meci.

Rezultate din turul 1: Irina-Camelia Begu (România) - Aleksandra Krunic (Serbia) 3-6, 6-4, 6-1, Kristyna Pliskova (Cehia) - Ying-Ying Duan (China) 6-4, 7-6 (5), Caroline Dolehide (SUA) - Shelby Rogers (SUA) 3-6, 7-6 (6), 6-3, Wang Qiang (China) - Timea Bacsinszky (Elveţia) 6-0, 4-6, 6-2, Samantha Stosur (Australia) - Lauren Davis (SUA) 3-6, 6-3, 6-3, Marketa Vondrousova (Cehia) - Madison Brengle (SUA) 6-2, 6-2, Arina Sabalenka (Belarus) - Varvara Lepchenko (SUA) 7-5, 6-1, Petra Martic (Croaţia) - Tatjana Maria (Germania) 6-3, 6-1, Belinda Bencic (Elveţia) - Timea Babos (Ungaria) 1-6, 6-1, 7-6 (4), Sachia Vickery (SUA) - Eugenie Bouchard (Canada) 6-3, 6-4, Kaia Kanepi (Estonia) - Kurumi Nara (Japonia) 1-6, 6-4, 6-4, Maria Sakkari (Grecia) - Donna Vekic (Croaţia) 6-4, 6-2, Iulia Putinţeva (Kazahstan) - Alison Van Uytvanck (Belgia) 6-0, 2-6, 6-2, Amanda Anisimova (SUA) - Pauline Parmentier (Franţa) 6-2, 6-2, Sofia Kenin (SUA) - Claire Liu (SUA) 6-2, 6-0, Naomi Osaka (Japonia) - Maria Şarapova (Rusia) 6-4, 6-4.

Citeşte mai multe despre: Irina Begu, wta, Indian Wells, BNP Paribas Open, Statele Unite ale Americii