Andreescu a produs surpriza la Citi Open

Accesați link-ul pentru o galerie foto exclusivă realizată pentru www.OpenTenis.ro de Neal Trousdale.

04.08.2017 05:19, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Jucătoarea Bianca Andreescu (167 WTA), născută la Mississauga (Canada) din părinţi români, a eliminat-o pe Kristina Mladenovic (Franţa, 13 WTA) a doua favorită de la Citi Open (Washington, Statele Unite, 226.750 de dolari la feminin), turneu care se desfăşoară pe terenurile din complexul sportiv Rock Creek Tennis Center. Scorul final a fost 6-2, 6-3, iar meciul a durat o oră şi 16 minute. Începutul partidei a aparţinut Kristinei, care a „deschis” cu un break, după care şi-a ţinut serviciul, dar din acel moment a urmat o serie de şase game-uri ale Biancăi, aceasta punând capăt manşei la a doua ocazie pe care a avut-o. Primele două game-uri din setul secund au fost break-uri, iar de la 2-2 Bianca s-a distanţat la 5-2. După ce Mladenovic şi-a făcut serviciul, Andreescu a servit pentru calificarea în sferturi, convertind în punct a doua minge de meci. În următoarea fază a competiţiei, canadianca o va întâlni pe germanca Andrea Petkovic (102 WTA), care a eliminat-o cu 6-2, 4-6, 6-0 pe compatrioata Biancăi, Eugenie Bouchard (73 WTA). celelalte trei sferturi sunt Simona Halep (2 WTA, cs 1) – Ekaterina Makarova (58 WTA, cs 7), Sabine Lisicki (Germania, 190 WTA) – Oceane Dodin (Franţa, 55 WTA, cs 5) şi Monica Niculescu (59 WTA, cs 6) – Julia Goerges (Germania, 40 WTA, cs 4), învingătoarea acestui meci urmând s-o întâlnească în penultimul act pe Andreescu sau Petkovic.

Citeşte mai multe despre: citi open, wta, Bianca Vanessa ANDREESCU, Kristina Mladenovic